Nejvýznamnější důsledky nedostatku jódu

Nedostatek jódu může přispět ik poruchám menstruačního cyklu, problémem v těhotenství, může způsobit poruchy plodnosti (iu mužů) a u dětí duševní zaostalost nebo hyperaktivitu, společenské problémy. Odhaduje se, že více než 1,5 miliardy lidí ve světě trpí různým stupněm nedostatku jódu.

Historicky nejvýznamnějším důsledkem deficitu jódu je: endemická struma a endemický kretenismus.

  • endemická struma

Edemická struma se nerovnoměrně vyskytuje na celé zeměkouli. Nicméně v některých oblastech se toto onemocnění nevyskytuje vůbec. Jsou to hlavně mořské pobřeží. Pravidlo, že struma přibývá od moře do vnitrozemí a do hor, stále platí. Problematicenedostatku jódu byla u nás systematicky věnována pozornost po druhé světové válce. Zásluhou jodizácie jedlé soli se významně snížil (ale celkem nezmizel) výskyt strumy u dětí a dospívajících.

  • endemický kretenismus

endemický kretenismus Endemický kretenismus je vývojová porucha způsobena vrozenou hypotyreózou, z fran. slova Crétinem (slabomyslný). Jednou z příčin může být závažný nedostatek jódu ve stravě matky, ale i nedostatečná funkce štítné žlázy matky zjiného důvodu. Kromě obvyklých projevů kretenismu – malého vzrůstu a snížené inteligence – je pro endemický kretenismus typická hluchota, svalová ztuhlost a problémy s motorikou. Nemoc zasahuje lidí po celém světě. Nejúčinnějším opatřením v prevenciendemického kretenismu je odstranění jodového deficitu. Celosvětová eliminace jódového deficitu je vykřičníkem a patří k programům WHO (Světové zdravotnické organizace), UNICEF (United Nations childrens Found – Dětský fond Organizace spojenýchnárodů, největší světová organizace, která se zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje). Jódový deficit je závažným celosvětovým problémem. Endemický kretenismus je nevratným poškozenímcentrálního nervového systému. Bohužel, jeho výskyt je stále zaznamenáván, zvláště v rozvojových zemích. Přitom snadno dostupná prevence je účinným a jednoduchým opatřením zabraňujícím doživotnímu postižení.

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Dýňový olej s aktivním organicky vázaným jódem

Projít do obchodu

Reference

Tekvicový olej mohu jen doporučit, klidně poskytnu na sebe telefonní číslo, pokud budete chtít vědět více o mé zkušenosti. A zároveň bych chtěla poděkovat p. Nogové za její vstřícný přístup, cenné rady ohledně derivátových lázní. Člověk často zjistí, že ty nejcennější rady jsou zdarma, určitě se na ni obraťte, pomůže vám, to je moje zkušenost.

Celá reference >

Daniela, 36 let

Mám problémy se štítnou žlázou, hledala jsem i jinou možnost jak si hladiny hormonu upravit, no a lékařka mi tvrdila, že nic jiného než předepisované léky není. No hledat jsem nepřestávala, hnala nás s manželem touha mít dítě. Pak jak jsem začala užívat Fortuna Vitae jsem se nejen lépe cítila (byla jsem klidnější, lépe jsem dýchala, více jsem vládala), ale podařilo se mi i otěhotnět, i když mi gynekolog ještě mírně upravoval léky hormony.

Celá reference >

Magdalena, 30 let

Jsem velmi vděčná, že jsem Vás našla na internetových stránkách. Každý měsíc si objednávám tento úžasný olej, který je mým elixírem života. I lékař se diví, že mám takové dobré výsledky se štítnou žlázou. Nechci prozradit tajemství, že namísto předepsaných léků beru olej. Mně to pomáhá, proto jej doporučuji každému, kdo má problémy se štítnou žlázou.

Celá reference >

Emma, 59 let