Štítná žláza a její historie

Historie lidského těla, jeho anatomie a vzájemně propojené funkce je fascinující a je vhodné znát její vývoj od počátečních nevědomosti přes nové a nové poznatky až k dnešním, které tvoří základ dalšího poznávání pro budoucí věky.

Onemocnění štítné žlázy zvané struma bylo známo již před tisíci let před n. l. Staří Řekové toto zvětšení štítné žlázy nazvali bonchocele a tento název přetrval až do 19. století.

Historie objevení štítné žlázy sahá až do renesančního období, kdy ji kolem roku 1500 n. l. popsal Leonardo da Vinci a přibližně o 40 let později tak učinil Vesalius.

Začátkem 17. století poznáváme její definitivní anatomickou lokalizaci – přední strana krku, která začíná u šikmé čáře na štítné chrupavce (pod hrtanové výstupkem ohryzku). Nepřehlédnutelná podobnost jejího tvaru s řeckým štítem, který byl ve starověkém Řecku nejvýznamnější ochranou před nepřáteli, inspirovala v roce 1656 Thomase Wharton k vytvoření příznačného názvu thyreoid (štít), gland (žláza) a toto pojmenování, glandula thyreoidea (štítná žláza), přetrvává do dnešních časů.

Množství informací o výskytu onemocnění strumy pochází z dob vlády Napoleona I., kdy velkému počtu vojáků neseděla uniforma pro jejich nízký vzrůst a kvůli širokému krku, což je prvotním znakem strumy, nemohli zapnout límec.

V následujícím období byly zaznamenány různé zdravotní obtíže spojené s nadměrnou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza) nebo s její nedostatečnou funkcí (hypotyreóza), ovšem tehdy ještě s ní nebyly spojovány.

Patří k nim:
  • duševní neklid
  • nápadně vystouplé oči
  • problémy s hmotností
  • bušení srdce
  • nepříjemné pocity při polykání
  • zvýšená únava
  • ochablost svalstva
  • atd.

Oblast výzkumu funkce štítné žlázy zaznamenává mnoho jmen významných badatelů, dokonce Emil Theory Koher (1841 – 1917) byl za svou práci odměněn Nobelovou cenou.

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Dýňový olej s aktivním organicky vázaným jódem

Projít do obchodu

Reference

Tekvicový olej mohu jen doporučit, klidně poskytnu na sebe telefonní číslo, pokud budete chtít vědět více o mé zkušenosti. A zároveň bych chtěla poděkovat p. Nogové za její vstřícný přístup, cenné rady ohledně derivátových lázní. Člověk často zjistí, že ty nejcennější rady jsou zdarma, určitě se na ni obraťte, pomůže vám, to je moje zkušenost.

Celá reference >

Daniela, 36 let

Mám problémy se štítnou žlázou, hledala jsem i jinou možnost jak si hladiny hormonu upravit, no a lékařka mi tvrdila, že nic jiného než předepisované léky není. No hledat jsem nepřestávala, hnala nás s manželem touha mít dítě. Pak jak jsem začala užívat Fortuna Vitae jsem se nejen lépe cítila (byla jsem klidnější, lépe jsem dýchala, více jsem vládala), ale podařilo se mi i otěhotnět, i když mi gynekolog ještě mírně upravoval léky hormony.

Celá reference >

Magdalena, 30 let

Jsem velmi vděčná, že jsem Vás našla na internetových stránkách. Každý měsíc si objednávám tento úžasný olej, který je mým elixírem života. I lékař se diví, že mám takové dobré výsledky se štítnou žlázou. Nechci prozradit tajemství, že namísto předepsaných léků beru olej. Mně to pomáhá, proto jej doporučuji každému, kdo má problémy se štítnou žlázou.

Celá reference >

Emma, 59 let